Składniki
Biszkopt
- 4 jajka
- 1 szczypty soli
- 120 g cukru, (najlepiej drobny)
- 100 g mąki pszennej, (typ 450)
- 30 g mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczki cukru waniliowego, wykonanego w TM
- 1 łyżeczki proszku do pieczenia, (opcjonalnie, można pominąć)
Roztwór do nasączania
- 120 g gorącej wody, (można użyć herbaty)
- 45 g soku z pomarańczy, świeżo wyciśniętego, (około połowa pomarańczy)
Krem
- 0,7 litra śmietany, 30% tłuczu, (bardzo zimna, najlepiej z zamrażalnika po 15 minutach chłodzenia)
- 80 g cukru pudru
- 3 łyżki kakao bez cukru, (ok. 30-35g)
- 3 łyżeczki żelatyny w proszku
- 50 g ciepłej wody, (do rozpuszczenia żelatyny)
Do posypania przed podaniem
- 2-3 łyżki kakao
Akcesoria, których potrzebujesz
-
Motylek
-
Kopystka
-
Naczynie miksujące kompletne premium
Podziel się przepisem
Dzisiaj to przygotujęPrzygotowanie
- Rozgrzać piekarnik do temperatury 180 stopni C.
- Tortownicę (tutaj przepis na prostokątną 18cm x 28 cm) wyłożyć papierem do pieczenia (tylko dno - boków niczym nie smarować, ani nie wykładać papierem, bo biszkopt wyrośnie nam nierówno).
- Odważyć mąkę pszenną i mąkę ziemniaczaną (można przesiać je wcześniej przez sito). Odstawić na bok.
- Upewnij się, że naczynie miksujące jest idealnie suche i czyste. Zanieczyszczenia w szczególności tłuszcz zniweczy całą Twoją pracę.
- Załóż motylek. Do naczynia miksującego wbij całe jajka.
- Dodaj 120 g cukru kryształu i cukier waniliowy.
- Rozpocznij ubijanie jajek (6 min. | temp. 37 stopni C. | obr. 4).
- Kontynuuj ubijanie już bez ustawiania temperatury. ( 6 min. | obr. 4 )
- Dodaj mąki i proszek do pieczenia (wokół motylka) i delikatnie wymieszaj ( 5 sek. | obr. 3 ).
- Zdejmij motylek i dalej bardzo delikatnie przemieszaj już za pomocą kopystki tak, aby tylko połączyć składniki.
- Ciasto przełożyć do formy (papier do pieczenia tylko od spodu, nie smarujemy, ani nie wykładamy brzegów formy aby biszkopt był równy.
- Umieścić w rozgrzanym piekarniku. Piec w 180 stopniach C. około 25 min.
- Po upieczeniu pozostaw biszkopt w wyłączonym piekarniku jeszcze na 10 min.
Dalej wyjmij i pozwól całkowicie przestygnąć. - Po wystudzeniu wyjmij ciasto z formy (boki biszkoptu zawsze oddzielamy nożem od formy dopiero jak biszkopt będzie wystudzony)
Mamy gotowy podkład biszkoptowy. - Gdy biszkopt jest zimny - przetnij go wzdłuż tak, aby powstały dwa podkłady biszkoptowe.
- Wodę lub herbatę i sok z pomarańczy wymieszaj aż dokładnie się połączą.
Dalej użyj roztworu do późniejszego nasączania biszkoptów. - Rozpuść żelatynę w letniej wodzie. Musi się dokładnie rozpuścić - nie może mieć grudek. Pozostaw do przestygnięcia, ale nie pozwól aby stężała.
- Bardzo dobrze schłodzoną śmietanę 30% (optymalna temperatura 5-6 stopni C.) Zakładamy motylek. Wlewamy śmietanę (0,7 l.) do czystego i dobrze schłodzonego naczynia miksującego. Dodajemy cukier puder (80g) i ubijamy (bez nastawiania czasu, obroty 3).
- Jeżeli to możliwe (gdy nie chlapie) nie przykrywaj otworu w pokrywie lub przykryj w początkowej fazie ubijania. Później podglądaj postęp ubijania.
- Podczas ubijania (po ok. 1 min. ubijania) dodajemy rozpuszczoną i przestudzoną żelatynę. Nadal ubijamy i obserwujemy. Nie ma genialnej receptury ile trzeba ubijać - trzeba obserwować i zakończyć ubijanie w chwili gdy uzyskamy pożądaną konsystencję.
Uwaga - zbyt długie ubijanie przerobi nam śmietanę w masło. - Do ubitej śmietany w ostatnim kroku dodajemy kakao. Po czym delikatnie mieszamy. ( 10 sek. | obr. 2). Gotowe! Wyjmij motylek i połowę kremu przełóż na wcześniej nasączony biszkopt ułożony w formie. Dalej ułóż kolejny biszkopt - nasącz go tak jak ten wcześniejszy roztworem. Nałóż kolejną warstwę części kremu. Zawiń szczelnie tortownicę z ciastem (najlepiej tak aby folia nie dotykała ciasta) i umieść w lodówce na minimum 3-4 godziny.
- Przed podaniem kroimy bardzo ostrym nożem w kostkę (ciasto jest bardzo delikatne) i podajemy posypane cieniutką warstwą kakao.
Przygotowanie biszkoptu
Przygotowanie roztworu do nasączenia biszkoptów
Przygotowanie kremu
Porady
Biszkopt najlepiej upiec dzień wcześniej. Ciasto klasyk z PRL-owskiego stołu imieninowego Delikatne. Smak oddaje dokładnie klimat z tamtych lat.
Górną warstwę kremu można uformować w ozdobną falę lub kopki kremu - tak jak to wykonywano kiedyś w oryginale.
Model urządzenia Thermomix®
-
Przepis jest tworzony dla
TM 6
W przypadku gotowania (duszenia) w temperaturze 95°C i wyższej zamiast miarki TM6, należy zawsze używać koszyczka, ponieważ miarka TM6 szczelnie zamyka pokrywę. Koszyczek spoczywa luźno na górze naczynia, przepuszcza parę, a także zapobiega rozpryskiwaniu potrawy z naczynia miksującego. -
Przepis jest tworzony dla
TM 5
Jeżeli używasz miarki TM6 w swoim urządzeniu TM5:
W przypadku gotowania (duszenia) w temperaturze 95°C i wyższej zamiast miarki TM6, należy zawsze używać koszyczka, ponieważ miarka TM6 szczelnie zamyka pokrywę. Koszyczek spoczywa luźno na górze naczynia, przepuszcza parę, a także zapobiega rozpryskiwaniu potrawy z naczynia miksującego.Uwaga! Naczynie miksujące TM5 ma większą pojemność niż TM31 (pojemność 2,2 litra zamiast 2 litrów naczynia TM31). Ze względów bezpieczeństwa nie można korzystać z przepisów na Thermomix TM5 do gotowania w modelu TM31 bez dostosowania ilości składników. Ryzyko oparzenia pryskającymi gorącymi płynami: Nie przekraczać maksymalnej ilości i przestrzegać oznaczeń poziomu w naczyniu miksującym!
Ten przepis został stworzony przez użytkownika Przepisowni i nie jest przetestowany przez Vorwerk Polska, tym samym Vorwerk nie może odpowiadać za efekt końcowy przepisu. W razie niejasności prosimy korzystać ze wskazówek zawartych w instrukcji obsługi i książce podstawowej.
Komentarze
Are you sure to delete this comment ?