- TM 31
Składniki
- 30 g nasion dyni
- 1 1/2 płaskiej łyżeczki nasion chia
- 1 1/2 płaskiej łyżeczki nasion babki płesznik
- 90 g siemenia lnianego
- 90 g ziaren słonecznika
- 40 g octu winnego
- 2-3 łyżeczki soli
- 1 1/2 łyżeczki miodu (najlepiej gryczany)
- 90 g zakwasu orkiszowego
- 350 g letniej wody
- 100 g gryki niepalonej
- 400 g orkiszu
- papier do pieczenia do wyłożenia formy
Akcesoria, których potrzebujesz
-
Kopystka
-
Naczynie miksujące kompletne premium
Podziel się przepisem
Dzisiaj to przygotujęPrzygotowanie
1. Do naczynia miksującego wsypać 250 g orkiszu, zemleć 1 min/obr. 10, przełożyć do innego naczynia.
2. Do naczynia miksującego włożyć pozostały orkisz i grykę, zemleć 1 min/obr. 10, dodać do naczynia z wcześniej rozdrobnionym orkiszem.
3. Do naczynia miksującego wlać wodę, dodać miód, wymieszać 5s/obr.3.
4. Dodać rozdrobniony orkisz i grykę, sól, ocet, siemię lniane, ziarna słonecznika, pestki dyni, nasiona chia i babki ołesznik oraz zakwas, wyrobić 4 min//.
5. Odstawić w ciepłym miejscu na 8-9 godzin ( nie stawiać bezpośrednio przy grzejniku ).
6. Wyłożyć formę ( 30 x 12 x 10 cm ) papierem do pieczenia, włożyć ciasto do formy i posypać siemieniem lnianym (najlepiej złocistym).
7. Piec we wcześniej rozgrzanym piekarniku w temp. 220o C przez 40 minut.
Porady
1. Ja używam siemienia lnianego ciemnego i złocistego.
2. Nie należy używać więcej niż w przepisie nasion babki płesznik i chia, bo chleb może wyjść za suchy.
3. Można zrobić mniejszy chleb, zachowując zasadę procentowego pomniejszania składników.
Model urządzenia Thermomix®
-
Przepis jest tworzony dla
TM 31
Ten przepis został stworzony przez użytkownika Przepisowni i nie jest przetestowany przez Vorwerk Polska, tym samym Vorwerk nie może odpowiadać za efekt końcowy przepisu. W razie niejasności prosimy korzystać ze wskazówek zawartych w instrukcji obsługi i książce podstawowej.
Komentarze
W takim razie wina zakwasu, bo to był młody 3 razy dokarmiany zakwas z mojewypieki.com Dziękuję bardzo za odp, do trzech razy sztuka
karola
W takim razie wina zakwasu, bo to był młody 3 razy dokarmiany zakwas z mojewypieki.com
karola
Żeby chleb nie był na wierzchu zbyt suchy, to można go delikatnie spryskać wodą, ja po 20 minutach pieczenia przykrywam formę folią aluminiową i piekę chleb bez trmoobiegu. Góra nie jest wtedy zbyt spieczona i przesuszona. Odnośnie słabego wyrośnięcia, to tak może być jeśli zakwas jest zbyt młody lub za stary i przestał "pracować". Żeby mieć ciągle dobry zakwas, to można go pobrać z aktualnie wyrabianego chleba, ale przed dodaniem ziaren, no i trzeba go co drugi dzień dokarmiać 2 łyżkami mąki i 2 łyżkami letniej wody. Na pocieszenie mogę dodać, że mój czasem też nie wyrasta zbyt okazale ( wtedy gdy źle ocenię stan zakwasu), ale nawet taki mniej wyrośnięty jest smaczny i cały tydzień "zjadalny". Mam nadzieję, że moje podpowiedzi będą pomocne i następny chlebek wyjdzie Ci, jak ten mój na fotografii. Ja też zanim wyprodukowałam taki chleb, który mi naprawdę smakuje, to zmieniałam recepturę kilkakrotnie. Powodzenia. Jeśli moją odpowiedź przeczyta także a.n.i.k.a, to odnośnie zakwasu skorzystałam z przepisu zamieszczonego w Przepisowni - orkiszowy zakwas do chleba , autor tabanus.
Pierwszy chleb na zakwasie jaki upiekłam. Wyszedł jadalny, jest smaczny. Postawiłam w ciepłe miejsce na noc, nic nie urósł, nie wiem czy tak ma być? Tak czy siak jedyny minus to wierzch wyszedł taki jakiś suchy, nie wygląda jak chlebki ze sklepu, nie wiem co bym mogła z tym zrobić.
karola