- TM 31
Składniki
Ciasto
- 2 łyżki syropu z agawy
- 3 łyżki zmielonego siemienia lnianego
- 1/3 szklanki migdałów blanszowanych
- 1/3 szklanki pestek słonecznika
- 1 Średnie jabłko
- 2 małe garście daktyli
- 2 duże garście rodzynek
- 400 g maku
- garść wiórków kokosowych
Akcesoria, których potrzebujesz
-
Kopystka
-
Naczynie miksujące kompletne premium
Podziel się przepisem
Dzisiaj to przygotujęPrzygotowanie
Mak zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na kilka godzin (najlepiej na noc).
Siemię lniane (a najlepiej len złocisty) mielimy na mąkę (obroty 10, 30 sekund). Dodajemy bakalie, które miksujemy na grube cząstki (obroty 5, 30 sekund). Połowę bakalii odkładamy, do reszty dodajemy namoczony mak oraz pokrojone jabłko. Miskujemy na gładką masę i podgrzewamy w Thermomixie do zagotowania (obroty 10, 100 stopni).
Do zmiksowanej masy dodajemy resztę bakalii, wiórki kokosowe i syrop z agawy (odpowiednio do smaku, w zależności od upodobań). Mieszamy dobrze w Thermomixie ("Brak obrotów wstecznych" , obroty 4, 60 sekund).
Masę przelewamy na blachę (np. mała okrągła tortownica) i wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy około 30 minut w temperaturze 175 stopni. Przed wyjęciem z blachy zostawiamy ciasto by ostygło.
Ciasto
Porady
Jest to ciasto, które towarzyszy nam podczas każdych świąt. Jego cudowny aromat to niezastąpiony element odświętnego dnia a ponadto jest obłędny w smaku... Nie zapominajcie, że mak to doskonałe źródło łatwo przyswajalnego wapnia i magnezu, dlatego warto aby zagościł w Waszej diecie.
Przepis pochodzi z naszego blogu kulinarnego – www.ku-zdrowiu.pl.
Model urządzenia Thermomix®
-
Przepis jest tworzony dla
TM 31
Ten przepis został stworzony przez użytkownika Przepisowni i nie jest przetestowany przez Vorwerk Polska, tym samym Vorwerk nie może odpowiadać za efekt końcowy przepisu. W razie niejasności prosimy korzystać ze wskazówek zawartych w instrukcji obsługi i książce podstawowej.
Komentarze
ku-zdrowiu.pl: Miskujemy na gładką masę i podgrzewamy w Thermomixie do zagotowania (obroty 10, 100 stopni). -jaki czas?
Zapomnialas w przepisie tez o bardzo waznej rzeczy iz mak nalezy zmielici to raczej dwukrotnie !!
Na swojej stronie ku zdrowiu masz dwa przepisy na ten sam makowiec, z innym zdjeciem. Roznica jest w tym iz w jednym wogle nie piecze sie ciasta lub tylko podsusza w piekarniku ponizej 100 st . A w tym jest pieczenie 30 min w 175 o C.
Warto byloby tez uscislic co to jest mala i duza garsc za pomoca g. Rowniez okreslic srednice tortownicy.
Warto chyba bylo napisac rozgrzac piekarnik gdzies przynajmniej w polowie przepisu. Poza tym brak jest informacji iz polowe masy bakaliowej odlozonej nalezy wylozyc na wiarzch ciasta na koniec.
Choc dla mnie wydaje sie to byc troche ciezkie do rozsmarowania. Ciasto tez sie nie wylewa ale jest raczej geste.
To zdjecie jest jakby nie tego ciasta, poneiwaz to ciasto ma dwie warstwy . Pytanie w takim razie gdzie jest przepis do tego ciasta ?
na zdjeciu jest jakby warstwa maku oraz biala tez. Nie moge znalezc w przepisie nic na ten temat
super
wielkie dzięki za przepis !
Mańka - najpiękniejsza z całej wsi
Polecamy używać dobrej jakości maku ekologicznego. Wtedy wszystko doskonale smakuje. Raz kupiliśmy zwykły mak i danie wyszło gorzkie. Poza tym macie wtedy pewność, że nie ma w nim chemii