Forum S.O.S. dla nowicjuszy
Hej wczoraj dotarł do mnie termomix. Dziś zrobilam coleslaw i polędwiczki w sosie cebulowym. Po umyciu na dnie pojawiły się plamy. Czy to normalne?
Cześć,
Ostatnio znalazłam fajny gadżet do mojego kochanego Thermomixa TM6. Zawsze miałam problem gdzie odłożyć kopystkę, żeby była pod ręką. Kupiłam taki uchwyt na OLX. Cena około 30 zł. Rewelacja polecam wszystkim użytkownikom.
DLA ZAINTERSOWANYCH PODAJE LINK DO AUKCJI OLX :
https://www.olx.pl/oferta/thermomix-tm6-uchwyt-kopystki-okazja-CID628-IDEl1Yr.html#bc3e389c19;promoted
OCET !
witam. Czy mozna korzystac z przepisow na tm31 uzywajac tm5?
Myślę, że spokojnie możesz je wykorzystać.
Smród cebuli na pokrywce, uszczelce. Jak z tym walczyć?
Witam, chciałabym wrócić do kwestii noży w TM, posiadam TM od roku, używam od czasu do czasu a już w nożu-tej części która jest najwyżej- zrobiły mi się małe wyszczerbienia, nie wiem od czego, z twardych rzeczy mialiłam kilka razy kawę, ze 2-3 razy zamrożone owoce i lód-hałas był przy tym okropny. Teraz ostrze nie jest gładkie, po przejechaniu palcem czuć te uszkodzenia. Boję się mielić lód czy zrobić likier z kukułek, żeby mi ten noż całkiem się nie uszkodził. I mam pytanie odnośnie mielenia marchewki, u mnie sprzęt bardzo hałasuje i skacze, gdy te kawałki uderzają o ścianki naczynia mam wrażenie jakbym mieliła kamienie:/
Oczywiście. Wykonanie niczym się nie różni. Inny jest tylko ekran (dotykowy), ale funkcje takie same w obydwu urządzeniach. TM5 ma tylko większą pojemność naczynia i varomy.
witam. Czy mozna korzystac z przepisow na tm31 uzywajac tm5?
Nie wiem o jakie ikonki Ci chodzi, ale to prawdopodobnie oznaczenia naczynia, kopystki, poszyczka jako pomocne w przygotowaniu lub też skróty czasu gotowania, temperatury i obrotów. Podobne masz w przepisach książkowych. Poczytaj instrukcę obsługi, bądź wstęp do książki ABC.
Witam
Co oznaczaja poszczegolne ikonki w przepisach, dziekuje z gory za odpowiedz
Agata, zupę wlewasz do naczynia, zamykasz pokrywę i ustawiasz na niej waromę. Waromę można wyłożyć namoczonym papierem do pieczenia i na niego poukładać drugie danie (nie wiem co masz). Papier po to, żeby soki z drugiego dania nie zakłócały smaku zupy. Ja w ten sposób zawsze odgrzewam obiad, nawet tylko samo drugie danie, ale wtedy do naczynia oczywiście wlewam wodę. Czas podgrzewania to około 10 min, temp. waroma. Eksperymentuj, powodzenia.
Czy można jakoś odgrzać obiad w Termomixie?
Zrobiłam zupę jarzynową i danie na Varomie i nie mam pojęcia jak to mężowi odgrzać?
Cześć
Te podstawowe przepisy będziesz mieć w książce którą dostaniesz razem z TM ....a resztę wyszukaj na przepisowni lub thermoprzepisy.pl
Witajcie,
zacznę prozaicznie:) jestem nowa i szukam podstawowych przepisów, takich "must have":
na początek: cukier waniliowy, "kostka rosołowa" -baza tm do zup, sos pomidorowy do pizzy:)
KatrinAL
Witajcie
Robiłam to ciasto cytrynowe i dla mnie zbyt cytrynowe (następnym razem dam o pół mniej cytryny niż w przepisie )
ale wyrosło pieknie i było bardzo puszyste ....piekłam w foremce do babki taka z kominem i dawałam mąke ziemniaczaną gdyż kukurydzianej nie miałam
pozdrawiam Baś...ka
Bardzo dziękuję za odpowiedzi i zabieram się do działania
Witaj Ivett Wszystkie przepisy na TM 31, śmiało możesz wykorzystać na TM 5, ponieważ obiętość kielicha TM 5 jest większa niż w TM 31 Odwrotnie można skorzystać z przepisu ale trzeba skorygować składniki podane w przepisie (Ja tak robię )
Pozdrawiam Grażyna
Witam
Można robić w TX 5 przepisy z TX 31 (natomiast nie można czy raczej nie powinno się robić na odwrót ponieważ TX31 ma mniejszy garnek i mniejsze obroty)...
pozdrawiam Baś...ka
Pytanie nowicjusza.
Czy przepisy na TM 31 można robić w TM 5 bo w którym miejscu czytałam że nie, a tu widzę większość slodkości na TM 31 i nie wiem co zrobić. Czy te thermomixy tak bardzo się różnią, czy dotyczy to tylko tych przepisów gdzie pojemność w naczyniu miksującym jest rózna (TM 5 ma większą pojemność).
Na swoim profilu , masz tam drugą od góry ikonkę "Przepisy". Klikasz na nią i już widzisz. Tam też możesz sobie tworzyć swoje kolekcje przepisów ulubionych , np. bułki, ciastka, itp.
Hej,
Jestem nowa i mam pytanie odnośnie tej stronki
kiedy dodaje przepisy do "ulubionych" gdzie je moge ogladać na swoim profilu?
Pozdrawiam;)
U mnie jest w pprzepisie do wyboru maka kukurydziana lub ziemniaczama. No nic. Jutro jeszcze raz sprubuje i dam znac co wyszlo.
A dokładnie:
170 g oleju słonecznikowego
260 g mąki pszennej
300 g cukru ( ja daję 230-250)
2-3 cytryny (najlepiej odważyć skórkę i sok; skórki ok. 15-20 g a soku ok.120 g)
70 g mąki kukurydzianej
4 jajka
170 g mleka ( ja dodaję letnie, takie o temp. pokojowej, świeże ze szklanej butelki a nie UHT)
1 czubata łyżka proszku do pieczenia
30 g cukru pudru do posypania (może być zmielony cukier trzcinowy)
To ciasto najlepiej piec w wąskiej foremce, np keksówce lub takiej do obręczy tortownicy ale z komonkiem. Wtedy jest mniejsze ryzyko zakalca. Powodzenia! Jak upieczesz, to daj znać czy z tymi wszystkimi wskazówkami już wyszło? Myślę, że tak
Pozdrawiam, Ela
Annabel, w polskiej wersji jest mąka pszenna i kukurydziana
Dziekuje elaK.
W orginalnym przepisie jest maka zwykla i ziemniaczana . Sa dwa rodzaje podane, to co mam zrezygnowac z maki ziemniaczanej i dac tylko make kukurydziana?
Annabell skórkę z cytryny najlepiej otrzeć tarką o drobnych oczkach, ew taką specjalną obieraczką do cytrusów. podsyłam adres zdjęcia na którym widać taką obieraczkę:
żeby skórka była sucha, to ja trę ją nad papierowym ręcznikiem kuchennym i delikattnie osuszam. Do ciasta cytrynowego używam mąki kukurydzianej, z ziemniaczaną wychodzi zakalec!
Dziekuje pieknie za rade, dalam prawie 100 gram cukru mniej i mleko bylo z lodowki moze dlatego cos poszlo nie tak. Do tego skorke z cytryny obralam obieraczka wiec bylo odrobine bialego i po zmieleniu z cukrem nie byl to suchy proszek tylko taka maz mokra.
czym najlepiej jest obrac skorke z cytryny?
Witaj Annabell,
postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości i mamy nadzieję, że po zastosowaniu naszych wskazówek, przygotowane przez Ciebie ciasto pięknie wyrośnie.
Choć na pierwszy rzut oka wydaje się być prostym przepisem, to jednak ciasto cytrynowe jest dosyć specyficzne i trudne do wykonania. Bardzo ważne są szczegóły (począwszy od przygotowania urządzenia, tj. umycia naczynia miksującego i noży oraz ich dokładnego wysuszenia), poprzez samo przygotowanie i zmianę podanych w opcjach ilości niektórych składników.
W przypadku ciasta cytrynowego wszystko zależy od:
+ rodzaju użytej mąki (jak wiadomo - mąka kukurydziana jest lekka i doskonała przy pieczeniu ciasta, natomiast ziemniaczana jest ciężka i wspomagająca wytworzenie nieszczęsnego zakalca),
+ dodatkowa kwestia, to 2-3 cytryny, skórka i sok (najlepiej używać średniej wielkości cytryn, mieszczących się w dłoni, następnie skórkę należy ocierać bez białej części cytryny, dzięki temu unikniemy kolejnego "obciążenia" ciasta),
+ opcjonalnie w przepisie można zmniejszyć ilość cukru (zmniejszenie jego ilości np. o połowę również niekorzystnie wpływa na pieczenie ciasta),
+ jeśli udało się dokładnie otrzeć skórkę, wówczas jej mielenie z cukrem tylko wpłynie na korzystny efekt przygotowania ciasta: uzyskany puder cytrynowy będzie miałki i suchy, a ciasto pięknie wyrośnie.
Annabell, postaraj się zastosować nasze wskazówki, a ciasto z pewnością będzie wszystkim smakowało.
Życzymy przyjemnego gotowania z Thermomixem.
Pozdrawiamy,
Nie wiem czy to pytanie pasuje tu , jesli nie to wybaczcie ale jestem tu nowa i nie orientuje sie jeszcze co i gdzie
mam problem z ciastami i nie wiem gdze lezy problem. Zrobilam dzisiaj ciasto cytrynowe z przepisu z chipa niemieckiego. Zrobilam wszystko krok po kroku, jedynie to dalam mniej cukru a tak to wszystko dalam ak jak w przepisie. Piekarnik na 180 gora dol. W przepisie jest 35-45 min. Nie dosc ze mi popekalo zaraz na poczatku to na koniec po 45 minutach opadlo i jest zakalec.
Dziewczyny jaka moze byc przyczyna bo to juz ktores ciasto z kolei i wszystkie popekane i nie wychodza takie jak powinne. Opadam z sil, bo kupilam sobie maszyne aby sobie ulatwic a nic mi nie ulatwia
pliss pomozcie
To zależy ile wlejesz tej wody czy zupki do naczynia. Jeżeli masz TM5 to widzisz jaką temperaturę osiągnął.Jak dojdzie do 37st to na tej temperaturze potrzymaj jeszcze kilka minut, nie wiem, może 5 wystarczy. Podgrzewanie w słoiczku jest możliwe, ale musisz do tego użyć waromy. Po prostu: wlewasz wodę do naczynia (0,5l), stawiasz waromę, wkładasz słoiczek do niej, przykrywasz pokrywą i włączasz czas i temperaturę varoma. Można też spróbować to samo przy użyciu koszyczka. Trzeba eksperymentować.
Prosze o porade! Albo ja jestem slepa albo tego nie ma w podreczniku. Jesli chce miec wode lub zupke podgrzana do 37 stopni to na ile minut mam nastawic. Juz kila razy probiwalam podgrzewac i nie wychodzi. I
i jeszcze pytanko. Jest mozliwosc podgrzac zupke w sloiczku w tm5?
Pozdrrawiam
Dzieki, niby to takie banalne a jednak cos daje, faktycznie to co zbiera sie do góry to kopystka zrzuca na dno.
Przy użyciu kopystki niejako "pomagamy" w wyrabianiu, najczęściej ciast. Nie polega to tylko na włożeniu kopystki do otworu pokrywy. Pomagamy , mieszając kopystką zawartośc w naczyniu. Powinna to pokazac i wytłumaczyć przedstawicielka.
Witam, rzadko tu goszcze poniewaz jestem typem samouka jednak zastanawiam sie co znaczy "mieszac za pomoca kopystki " czy chodzi tylko o to aby podczas mieszania byla wlozona do otworu w pokrywie?
To już musisz sama eksperymentować. Spróbuj od kilku sekund zwiększając obroty stopniowo np. do 8, potem sprawdź stopień rozdrobnienia i ewentualnie jeszcze chwilę. Nie ustawiaj czasu, ale patrz ile czasu mieliłaś, żeby mieć na przyszłość. W ten sposób zrobisz swój własny przepis na mielenie kawy.
Ja mam w ekspresie młynek wbudowany i się mieleniem nie zajmuję.
Kochani, Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak mielić kawę w ziarnach. Chodzi mi o zmielenie na taką grubość aby była odpowiednia do ekspresu ciśnieniowego, czyli nie za drobna i nie za gruba. Taka jaką się kupuje w sklepie już zmieloną.
Asia
Dziękuję za odpowiedzi. Pytam bo zatanawiałam sie czy trzeba będzie to doliczyć do "koszów eksploatacyjnych" - ich wymianę np. co parę lat. Ale już wszystko wiem dzięki Wam :) Dziękuję
Jak pisałam w wątku powitalnym używam na razie TM21 (pożyczonego) i jego noże nie są jakoś szczególnie ostre i zatanawiałam się jak jest zaraz po zakupie czy te noże są bardzo ostre czy podobnej ostrości jak po kilku latach użytkowania...
Bo właśnie ostrzyć bym się bała - w senie zanosić do kogoś kto ostrzy noże i nożyczki (wyważenie) zwłaszcza że TM ma tak wysokie obroty...
Pozdrawiam
Basia
Basiu, noży się nie ostrzy. Ostrość noży ma w TM drugorzędne znaczenie, ponieważ istotą miksowania są obroty noży , ich szybkość i siła.
Witaj Barbaro ! Nigdy w życiu nie ostrz noży - one same się ostrzą podczas pracy a w szczególności przy kruszeniu kostek lodu
Mój TM ma 14 lat i do tej pory noże tną jak tralala
Mam pytanie odnośnie noży. Czy można je ostrzyć? Czy jak się stępią to trzeba je wymienić? I po jakim czasie się tępią (przy intensywnej eksploatacji)
Szukałam na forum ale nic nie zmalazłam... Pytam ponieważ ze względu na duże obroty wydaje mi się że nie będzie ich można ostrzyć (ze względu na wyważenie) ale czy ktoś to przetestował?
Kama, jeszcze jedna ważna czynność. Czy przestrzegasz zasady kolejności składników? Jeżeli w przepisie napisane, że składniki w/g podanej kolejniści - to tak trzeba je kolejno wkładać do naczynia.Sprawdź jeszcze to.
Żeby powiedzieć, że to są dokładnie te same składniki trzeba by było użyć mąki z tego samego opakowania i produktów w tej samej temperaturze, jednakowej wielkosci jajek, tej samej oliwy itd.
Typ mąki, ma ogromne znaczenie, bo im niższy - tym bardziej "maziste" ciasto. Duże znaczenie ma też temperatura wody. Zacznij może od tego, że nie wlewaj od razu całego płynu tylko 3/4, a później ewentualnie dolewaj w miarę potrzeby.
Znaczenie ma też oliwa czy olej - najmniej mokre są kiedy używa się oleju z pestek winogron bądź kukurydzy.
I jeszcze jedna uwaga - mam stary kielich z 2005 roku i nowy z bieżącego - do starego mniej się lepi, lepiej "odchodzi" od ścianek.
Powodzenia.
Używam mąki 650, problem polega na tym, że siostra robi dokładnie to samo ciasto np. na pierogi i jej to ciasto wypada a moje nie, mimo dokładnie tych samych składników. Ona robiła pierogi leniwe i jej wypadło a moje wyszło rzadkie i lepiło się do ścianek naczynia bardzo. Sprawdzałam wagę bo myślałam że źle waży, ale waży dobrze. Nie wiem co jest przyczyną
Kama, ciasto nie zawsze wypada z naczynia. To zależy od rodzaju ciasta i jego konsystencji. Niektóre rodzaje ciast drożdżowych "wypadają", a inne nie. Myślę, że rodzaj mąki ma tu pośredni wpływ, a decyduje raczej ilość składników mokrych (woda, mleko, jajka itp.) Dla sprawdzenie poproś siostrę , niech zrobi u Ciebie to swoje "wypadające" ciasto i wtedy ocenisz.
Mam problem z wyrabianiem ciast.
A jakiej mąki używasz? Jaki typ?
Mam problem z wyrabianiem ciast. Trzymam się ściśle przepisu a mimo to ciasto bardzo się klei, najdziwniejsze jest to, że siostra robi z dokładnie takich samych produktów i jej ciasto wypada z naczynia. Co może być przyczyną?
Kasiu, ile czasu mniej więcej zajęło Ci to "na czuja"? Bo nie robiłam jeszcze bitej śmietany, ale mam zamiar i użyłabym również schłodzonej śmietany, podobnie jak Ty..