Forum RODZAJE PRZYPRAW ICH KLASYFIKACJA I WŁAŚCIWOŚCI

Rozszerz wyszukiwanie
Filtry

  • Aktywność
  • Data

Anuluj
Wyników na stronę:
74 odpowiedzi | Ostatni wpis

Bigsmile Niusia dzięki za uzupełnienie wiadomości, tu jest skarbnica wiedzy :D  Bigsmile   ja jestem wdzięczna Gabi   i pozostałym użytkowniczkom za podzielenie sie swoją wiedzą Bigsmile   Love Człowiek uczy się całe życie :D


Super pomysł, dopiero zobaczyłam jakie tu skarby piszecie. Mogę tylko dodać (bo tyle już napisane! ) coś o problemach z trawieniem.

KMINEK jest bardzo dobry jeśli ktoś ma problemy z jelitami (wystarczy napar lub zmielony - jeśli ktoś nie przepada za smakiem, jak np dzieciaki)

ASAFETYDA może spokojnie zastąpić cebulę w diecie, w której jej spożywanie jest niewskazane (problemy z jelitami czy wątrobą), uwaga tylko na ostry zapach (nazywana jest też czarcim łajnem) ale po dodaniu do potrawy jest bardzo dobra Smile

IMBIR bardzo dobrze działa w zatruciach pokarmowych, ma działanie przeciwbakteryjne a ponadto hamuje wymioty. Oprócz tego świetnie rozgrzewa Smile ; żucie plasterków imbiru może spokojnie zastąpić tabletki na gardło a dla kobiet w ciąży jest świetne na mdłości.

KAKAO działa przeciwbiegunkowo,

no i może to nie przyprawa ale Coca Cola, a raczej zawarty w niej kwas fosforowy również powstrzymuje biegunkę Wink wypróbowane i na prawdę skuteczne!


Vercia cos wymyśli Wink :D ale faktycznie tych informacji jest dużo i bardzo różne :D ale mamy przynajmniej ciekawą lekturke do poczytania :D i skarbnicę wiedzy :D :D :D :D :D Gabrysiu napewno się uda :D

Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga http://kulinarneszalenstwamaniusi.blogspot.com/

Dziękuję Smile


Zobaczymy, cos sie wymysli:)  Pomysle i jakos to sie zrobi;) Wink

Zycie jest po to by tanczyc !!! Mozna na parkiecie i ... w kuchni Smile Smile Wink                            


Magi, dzięki za pomysł z drukowaniem. Wypróbuję. Veroniko, masz rację z tym uporządkowaniem i poczekaniem na jeszcze . Tylko nie wiem jak Ty chcesz te tabelki zrobic, żeby były dla nas dostępne? Wiesz, ja nie jestem "pełnym" komputerowcem. Bigsmile

GaBi

"Człowiek, który ciągle pędzi, może przegrać życie, bo w biegu nie ma czasu na myślenie"


Swietnie:) :)  Podoba mi sie ta sprawa Bigsmile   Dzieki Gabi za pomysl i dzieki Magi info Bigsmile   Wiecie co mysle...? Moze, pòki co, popiszemy, a potem to wszystko jakos uporzadkujemy, nie wiem jakas tabelke, czy cos w tym rodzaju... Co Wy na to??? Tak, zeby bylo przejrzyscie, zrozumiale i latwo do konsultacji... Kto co wie czy znajdzie jeszcze, dorzuci, na razie, a pòzniej uporzadkujemy:)  Co o tym myslicie? To samo przydaloby sie zrobic z makami... Identyczna sprawa z makaronami, ktòre zaproponowala Mixi Bigsmile   Mysle, ze sprawa sosòw, tez sie przyda. Tabelka z sosami zwyklymi, slodkimi, kwasnymi, slonymi, do lodòw, deseròw, mies, ryb, salatek, makaronòw, ryzu, warzyw....... wszystko, co moze sie przydac: nazwa i przydatnosc, a przepis, oczywiscie, w dziale "sosòw".... Mysle, ze bedzie dobrze. Co mi odpowiecie na to? A jak ktos wymysli jakis nowy sos, czy cos "do polewania", to sie dolaczy do tabelki;) 

Gabi, jesli nie mozesz drukowac, bo masz mala pamiec w komp., a chcialabys miec wszystko na papierze, jedyne, co moge Ci poradzic, to przeniesc wszystko, jak bedzie juz uporzadkowane, gotowe ,a PENDRIVE USB ( pamiec USB), zaniesiesz do sklepu czy zakladu z komputerami ( gdzie sie tym zajmuja) i poprosisz o wydrukowanie.

Zycie jest po to by tanczyc !!! Mozna na parkiecie i ... w kuchni Smile Smile Wink                            


Gabrysiu ja zawsze zaznaczam wybrany tekst, wciskam kopiuj i zapisuje go w dokumencie tekstowym World, jest to program Office. I wtedy drukuję tylko to co mnie interesuje. No chyba, ze jest jakis sposób bezposrednio ze strony przepisowni????ale tego nie wiem Smile

Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga http://kulinarneszalenstwamaniusi.blogspot.com/

Dziękuję Smile


No Magi, brawo!  Bigsmile   Myślę, że Veronika też dorzuci cos od siebie, bo Italia słynie z makaronów!  Dziewczyny, ale jak te rady wydrukować? Kto wie? Pomocy!!!!!!!!!:~

GaBi

"Człowiek, który ciągle pędzi, może przegrać życie, bo w biegu nie ma czasu na myślenie"


To ja jeszcze coś napisze o mąkach :D

Typy mąk: Mąka typ - 400, idealna do wypieku ciast tortowych. Mąka typ - 450, przeznaczona do wypieku ciast biszkoptowych, tortów i ciast francuskich. Mąka Wrocławska typ - 500, mąka przeznaczona do wypieku pierników, kruchych ciast, naleśników, omletów. Mąka Poznańska typ - 500, mąka przeznaczona do wyrobu domowych makaronów, lanych klusek. Mąka Krupczatka typ - 500, szerokie zastosowanie w kuchni domowej do wypieku babek, ciast z owocami, wyrobu makaronów, ciasta do pierogów. Mąka Luksusowa typ - 550, do wypieku ciast drożdżowych, naleśnikowych oraz kopytek, knedli, klusek. Mąka typ - 650, do wypieku bułek, wypieku pierników, miodowników i ciast ciemnych, robienia zasmażek, jako naturalny składnik zagęszczający do zup i sosów. Mąka typ - 1850, mąka graham do wypieku pieczywa. Mąka typ - 2000, mąka razowa do wypieku pieczywa.

Mąka kukurydziana, jest żółta, miałka lub też ziarnista, uzyskiwana z przemiału ziarna kukurydzy. 

Mąka owsiana, nie jest tak łatwo dostępna jak kaszki i płatki owsiane, ale można ją łatwo przygotować, mieląc te właśnie kaszki i płatki w robocie kuchennym lub młynku. Dodana do pszennej mąka owsiana nadaje pieczywu aromatu i wartości odżywczych.

Mąka z orkiszu, orkisz należy do tej samej rodziny, co zwykła pszenica, ale ma inną strukturę genetyczną i w związku z tym jego ziarno zawiera nieco więcej białek, witamin i składników mineralnych. Mąka z orkiszu nadaje się idealnie do wypieku, a upieczony z niej chleb jest smaczny i nie kruszy się.

Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga http://kulinarneszalenstwamaniusi.blogspot.com/

Dziękuję Smile


Oj dokładamy też mąki super, oby jak najwiecej informacji, przydadzą się :D

Ja jeszcze coś dołożę :D :D :D :D :D :D

- ZATAR - DO PASTY Z CIECIORKI (HUMUS), DO PASTY SEZAMOWEJ (TAHINA), DO PIECZYWA PITA MACZANEGO W OLIWIE  A TAKŻE DO CIASTA NA PIZZE I PLACKÓW PO ARABSKU.

- TRAWA CYTRYNOWA - DO KURCZAKA, RYB, OWOCÓW MORZA A TAKŻE DO SOSÓW, HERBATY I ALKOHOLU. NIEZBĘDNA W KUCHNI TAJSKIEJ. NADAJE POTRAWOM ODŚWIEŻAJĄCY I CYTRYNOWY SMAK.

- SZAFRAN - DO BARWIENIA CIAST, RYŻU, KALAFIORA, ZUP (ROSÓŁ, JARZYNOWA) A TAKŻE DO KURCZAKA, RYB, SAŁATEK, OWOCÓW MORZA I SOSÓW KREMOWYCH.

- SUMAK - DO KEBABU, JOGURTOWYCH DRESSINGÓW, GRILOWANYCH RYB, SAŁATEK ORAZ POTRAW Z RYŻU I JAJEK. DOBRZE KOMPONUJE SIĘ Z WARZYWAMI (PIECZONE POMIDORY W SOSIE). WYRÓŻNIA SIĘ CIERPKIM I LEKKO KWAŚNYM SMAKIEM.JEST TO PRZYPRAWA POCHODZĄCA Z TURCJI.

- PIEPRZ SYCZUAŃSKI - DO GOTOWANYCH I PIECZONYCH RYB ORAZ CIEMNYCH SOSÓW. NIEZASTĄPIONY DO POTRAW CHIŃSKICH (KURCZAK Z WARZYWAMI CZY KURCZAK W SOSIE SŁODKO-KWAŚNYM). MA PIKANTNY I LEKKO CYTRYNOWY SMAK.

- PIEPRZ CAYENNE - ZAOSTRZA SMAK ZUP, POTRAW Z RYŻU I WARZYW (KALAFIOR, DUSZONE OGÓRKI). DODAJEMY DO KARKÓWKI, STEKÓW, DROBIU I RYB A TAKŻE PODKREŚLA SMAK CIEMNYCH SOSÓW ORAZ POTRAW MIĘSNYCH (GULASZ, GOŁĄBKI, FASOLKA PO BRETOŃSKU).

- CZOSNEK NIEDŹWIEDZI - DO KANAPEK, SAŁATEK, SURÓWEK, MAJONEZU I MASŁA ZIOŁOWEGO A TAKŻE DO DUSZONYCH WARZYW, ROŚLIN STRĄCZKOWYCH, SOSÓW, RYB, ZUP, SIEKANYCH MIĘS ORAZ FARSZÓW (PIEROGI, PASTY DROBIOWE).

I to na razie tyle :D

Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga http://kulinarneszalenstwamaniusi.blogspot.com/

Dziękuję Smile


Veroniko, ależ wystrzeliłaś z tą przyprawową wiedzą! Super! Tylko jak można by to wydrukować, żeby mieć pod ręką?U mnie komputer nie chce wydrukować, pisze za mało pamięci. Nie wiem też, dlaczego nie mogę dołożyć do komentarza emotikonek? Coś z moim komputerem?

GaBi

"Człowiek, który ciągle pędzi, może przegrać życie, bo w biegu nie ma czasu na myślenie"


Oj, tak, Veroniko! Mąki i jeszcze raz mąki. U nas tak niewiele na ten temat się wie i tak mało ich rodzajów w sklepach. Bigsmile

GaBi

"Człowiek, który ciągle pędzi, może przegrać życie, bo w biegu nie ma czasu na myślenie"


JALOWIEC- kapusta kiszona, dziczyzna- ptaki, mieso pieczone

HYROP- salatki, zupy

MAJERANEK- sosy, marynaty, dziczyzna, dania wloskie

MELISA LEKARSKA- sosy, alkohole

MIETA- sosy, mieso, rosliny bobowate, napoje odswiezajace, alkohole, dekoracje

MIRT ZWYCZAJNY- do macerowania miesa

OREGANO- kuchnia wloska- pizza, z uzyciem pomidoròw

MAK- pieczywo, salatki, slodycze

KORZENNIK LEKARSKI- wedliny, mieso konserwowane, marynaty

BIEDRZENIEC ANYZ ( ANYZEK) - salatki, zielone sosy, farsze, warzywa, ocet aromatyzowany

RZODKIEW- sosy zimne, cieple, marynaty

RUTA ZWYCZAJNA- salatki, swieze sery z owczego mleka, ryby

SZALWIA- olej, ocet, maslo, pieczenie, mieso w sosie

CZABER OGRODOWY- rosliny bobowate ( straczkowe), farsz indyka, kaczki...

PIEPRZ RòZOWY- ryby

ZIARNA MUSZTARDY- tluste miesa, mieso gotowane

SEZAM- pieczywo, slodycze

WANILIA PLASKOLISTNA- cukiernicze, lody

LUBCZYK-  zupy ( z ziemniakami, fasola, zielonym groszkiem, soczewica), duszone miesa, placki z kurczakiem, smazone warzywa, owoce morza, kadryzowane lodygi- do dekoracji ciast i deseròw, miesa, chleb, krakersy, heratniki, niektòre slodycze 

Zycie jest po to by tanczyc !!! Mozna na parkiecie i ... w kuchni Smile Smile Wink                            


KAPAR CIERNISTY- farsze, pizza, sosy, sosy jajeczne

TRYBULA OGRODOWA- zupy, salatki, sosy, dekoracje do potraw na zimno

PIEPRZYCA SIEWNA ( RZEZUCHA)- na surowo, befsztyki, do seròw

BYLICA DRAGANEK- zupy, sosy, zimne dania i cieple, marynaty, ocet zapachowy, musztarda

SZCZYPIOREK- salatki, sosy, zypy, sery, dania miesne

KOPER WLOSKI- mieso, ryby, farsz do pieczeni wieprzowej, pieczywo, alkohole

Zycie jest po to by tanczyc !!! Mozna na parkiecie i ... w kuchni Smile Smile Wink                            


Ciag dalszy:

KMINEK - sosy, swietny na trawienie

BAZYLIA- aromatyzowanie octòw balsamicznych, do salatek

IMBIR- dania egzotyczne

KURKUMA ( SZAFRANICA)- ragù, owoce morza, ziemniaki, baklazany

ANYZ GWIAZDZISTY ( BADIAN WLASCIWY)- na trawienie, alkohole

KAKAO- kurczak, indyk, napoje, slodycze, dania egzotyczne, niektòre dania slone, dekoracje

CYNAMON- zapach, do slodyczy, do owocòw surowych i pieczonych, badz gotowanych ( jablka), kremy, chleb, ciasta, vin brulè, mieso, ryz, warzywa, punch

KARDAMON- potrawy z ryzu, slodycze, cieple napoje ( zapach do kawy i herbaty), wino, marynaty mieso, kielbasa

GOZDZIKI- desery, gotowane owoce, marynaty, gotowana wolowina, pieczywo, ryz z miesem lub warzywami ,

KOLENDRA SIEWNA- sosy, marynaty, alkohole

KMIN RZYMSKI- na trawienie, zapach- dodajac do wody, w ktòrej gotuja sie warzywa, marynaty, gulasz

LUKRECJA GLADKA-  na zoladek, desery, lody, cukierki,  parfait, napoje, ryby, owoce morza, mieso wieprzowe

GALKA MUSZKATOLOWA- sos beszamelowy, dania z ziemniakòw i szpinaku, przygotowania slone i slodkie

SUMAK GARBARSKI- do doprawiania nadzienia, ryz, pieczywo, mieso ( pulpety, szaszlyki), dania z fasoli, soczewicy, grochu...

SZAFRAN- risotto, zupa rybna, ryz, niektòre slodycze

DZIEGIEL LITWOR- zapach do sosòw,  ryb, alkoholòw

NIECIERPEK- zupy, salatki, dziczyzna 

 

Zycie jest po to by tanczyc !!! Mozna na parkiecie i ... w kuchni Smile Smile Wink                            


Super pomysl, Gabrysiu8) 8)  Jakos nikt wczesniej nie pomyslal, a przyda sie napewno;) ;)  Moze by w takim razie jeszcze dodac sosy i maki- rodzaje i zastosowanie? Co Wy na to??

Zycie jest po to by tanczyc !!! Mozna na parkiecie i ... w kuchni Smile Smile Wink                            


Zgadza sie:)  Jest zielona- lagodniejsza i czerwona- ostra. Przyprawa uzyskiwana z czabru gòrskiego;)

Zycie jest po to by tanczyc !!! Mozna na parkiecie i ... w kuchni Smile Smile Wink                            


Dzięki za wyjaśnienia. Muszę gdzieś kupić te czubryce. Nigdy nie stosowałam. Smile

GaBi

"Człowiek, który ciągle pędzi, może przegrać życie, bo w biegu nie ma czasu na myślenie"


: Gabi temat jest super  Love   Kupiłam sobie czubrycę zieloną którą używam na kanapki, do twarogu, mozzareli do zup i też do warzyw i sałatek  :D :D Zielona czubryca jest łagodna , czerwona jest ostra. :D  czubryca jest przyprawą rodowitych Bułgarów i jest porównywana z naszym cząbrem. Pozdrawiam.


Gabi z tego co wiem nie ma innej nazwy, ale mogę się mylić Smile w wolnej chwili jeszcze cos dopisze. Teraz idę wziąść się za porządki i gotowanie bo mam po południu gości Smile buźka

Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga http://kulinarneszalenstwamaniusi.blogspot.com/

Dziękuję Smile


[Magi, jesteś super składnicą wiedzy o przyprawach. Bigsmile   Przyznam, że o czubrycy nigdy nie słyszałam. a może ma też inną nazwę?

GaBi

"Człowiek, który ciągle pędzi, może przegrać życie, bo w biegu nie ma czasu na myślenie"


Super pomysł Gabi. Napewno sie wszystkim spodoba i przyda, mi napewno. Ja bardzo lubie różne przyprawy i dużo ich uzywam w swojej kuchni. Opisze te z którymi mam do czynienia :D

- KMINEK - do sałatek, do twarożku, jako dodatek do chleba, do zup np.kapuśniaku, do kiszonej kapusty, bigosu, ziemniaków i kiełbasy.

- BAZYLIA - do potraw duszonych, do kurczaka, do zupy pomidorowej i do sosów pomidorowych, do ryżu i ryb.

- CURRY - jako dodatek do ryżu, do potraw mięsnych z kurczaka, do ryb, do zup np. do rosołu, jarzynowej, do sałatek i gotowanych warzyw np. do kalafiora.

- CZUBRYCA CZERWONA - do mięs, do leczo, pikantnych gularzy, bigosu i sosów, do pomidorów i ogórków, jajek. Jest to przyprawa pikantna i zaostrza smak potraw.

- IMBIR - jako dodatek do ciast, pierników, budyniu i kisielku, do kompotów, likierów i do piwa, do pasztetów i gulaszów.

- KOLENDRA - do warzyw, do ryżu, do pieczonego mięsa.

- KURKUMA - do ciast, do ryżu, kalafiora, do zup np.jarzynowa, do kurczaka,ryb, barwi potrawy na żółto.

- ROZMARYN - do wieprzowiny, kurczaka, dziczyzny, baraniny, do sosów pomidorowych, pizzy, warzyw i pieczonych ziemniaków.

- TYMIANEK - do długo gotowanych potraw, zapiekanek, duszonych mięs, do sosów, doskonały do roslin strączkowych.

Na razie tyle :D

Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga http://kulinarneszalenstwamaniusi.blogspot.com/

Dziękuję Smile


Otwarłam nowy temat, bo wydaje mi się, że to dziedzina mało znana w polskich kuchniach. Kiedyś do przypraw zaliczało się głównie sól, pieprz, czosnek, liście laurowe i ziele angielskie. Innych w sklepach nie było. Teraz jest ich całe mnóstwo, wiele mieszanek, a tak na prawdę , to nie bardzo wiemy jakie mają właściwości i znaczenie w żywieniu. Wiem, że są o smakach : gorzkich, ostrych, słodkich, kwaśnych. Które , do jakiej grupy należą?  Jak i kiedy je stosować? To jest znowu wielka wiedza. Myślę, że znajdą się chetni do przybliżenia tematu. Ja ze swej strony też poszperam w necie i spróbuję coś opisać.Niech to się stanie takim vademecum przypraw. Smile  Zachęcam Termomixomaniaków. Nagród nie będzie! Tylko wdzięczność, tych niedouczonych kulinarnie!:D :D :D

GaBi

"Człowiek, który ciągle pędzi, może przegrać życie, bo w biegu nie ma czasu na myślenie"